Android 9 Pie i czas oczekiwania na aktualizacje – Sony wyjaśnia

Android 9 Pie to najnowsze „dziecko” giganta z Moutain View. Jak powszechnie wiadomo każde aktualizacje Android’a od początku jego powstawania najszybciej (wręcz od razu) dostają urządzenia sygnowane przez Google. Pozostałe marki i producenci telefonów muszą troszkę poczekać. Czemu? Wyjaśnia to Sony na infografice, którą przygotowali.

Dlaczego muszę tyle czekać na aktualizację?!

Tak na prawdę podyktowane jest to wieloma czynnikami. Jako podstawowe czynniki tak długiego czasu oczekiwania na aktualizację systemu można wymienić choćby potrzebę wykonania testów oprogramowania oraz zoptymalizowania systemu do pracy na danym urządzeniu jak i optymalizację pod same podzespoły wykorzystywane w urządzeniu.
Testy obejmują nawet tak podstawowe funkcje jak działanie funkcji dzwonienia, wysyłania SMS, działania pakietów transferów danych, WiFi, Bluetooth itp. Wydaje się trywialne, ale bez tych funkcji obecnie większość użytkowników dostała by białej gorączki. Jeśli jakiekolwiek błędy zostaną wyłapane są one łatane jeszcze przed wydaniem systemu.

Kolejnym krokiem jest certyfikacja systemu by mógł on trafić choćby do operatorów sieci/producentów telefonów. Ci z kolei mogą dostosowywać swoje nakładki systemowe, czy wgrywać dodatkowe aplikacje, które dostajemy wraz z telefonem po jego zakupie – w zależności od producenta, czy operatora sieci. Jak niestety powszechnie wiadomo tak samo producenci jak i operatorzy sieci lubią upychać na oferowane przez siebie telefony tony niepotrzebnych nam zupełnie rzeczy.
Oczywiście są wyjątki producentów telefonów, którzy oferują nam niemalże czystego Androida, tak jak to w przypadku wcześniejszej serii telefonów Nexus od Google czy też obecnych Google Pixel.

 

Infografika Sony na temat procesu aktualizacji systemu – warto się z nią zapoznać (kliknij by powiększyć) :

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here