Rynek chmur obliczeniowych, czyli cloud computing, z roku na rok staje się coraz popularniejszy – również w Polsce. Ceny usług chmurowych tanieją, a rozwój technologii zapewnia nieporównywalnie większe możliwości i zabezpieczenia. Czym dokładnie jest chmura obliczeniowa i jak można wykorzystać jej potencjał w biznesie?
Czym jest chmura obliczeniowa?
W dużym uproszczeniu chmura obliczeniowa jest technologią pozwalającą na dostarczanie usług obliczeniowych drogą internetową. W jej skład wchodzą serwery sieciowe rozmieszczone w różnych lokalizacjach na całym świecie. Niewielka odległość między nimi pozwala na niezwykle szybki przesył danych.
Dzięki systemowi serwerów użytkownicy mają możliwość przechowywania na nich informacji i dostęp do nich 24/7. Chmura obliczeniowa zapewnia też infrastrukturę gwarantującą skalowalność i elastyczność, a więc odpowiednie zwiększanie lub zmniejszanie puli zasobów w oparciu o bieżące zapotrzebowanie.
Oprócz magazynowania plików na zdalnych serwerach chmury obliczeniowe oferują całe zestawy usług i narzędzi wspierających codzienne funkcjonowanie biznesów.
Chmury możemy podzielić na:
- prywatne,
- publiczne (np. Google Cloud Platform czy Microsoft Azure),
- hybrydowe.
Jak wykorzystać chmurę obliczeniową w biznesie?
Tworzenie i utrzymanie aplikacji
Jednym z podstawowych sposobów na wykorzystanie chmury obliczeniowej jest opracowywanie aplikacji lub gier. Chmura gwarantuje dynamiczne skalowanie, co pozwala optymalizować koszty w przypadku rozwijających się organizacji i gwarantuje szybkie dostosowanie w momencie nagłej potrzeby zwiększenia możliwości. Nie mniej istotny jest dostęp do interfejsów API i konteneryzacji.
Komunikacja
Komunikacja wewnątrzfirmowa, szczególnie w przypadku rozproszonych biznesów lub zdalnego modelu pracy, wymaga skutecznych rozwiązań. Zdecydowanie upraszcza je wykorzystanie rozwiązań chmurowych, pozwalających nie tylko na codzienną, prostą komunikację, ale też bieżącą pracę całego zespołu nad tymi samymi dokumentami w czasie rzeczywistym.
Magazynowanie plików
Korzystanie z chmury obliczeniowej pozwala też pozbyć się obaw o zagubione dane i dokumenty, co może zdarzyć się, jeśli przechowujemy je na jednym sprzęcie. Chmura może z łatwością posłużyć firmie jako magazyn plików. Rozwiązanie będzie tworzyć kopie zapasowe i umożliwi otworzenie dokumentów na różnych urządzeniach. Warto przy tym podkreślić, że rozwiązania cloud computing są maksymalnie bezpieczne. Przykładowo, pakiet Google Workspace jest poddawany niezależnym, zewnętrznym audytom bezpieczeństwa, a administratorzy mają kontrolę nad konfiguracją systemu, co jeszcze mocniej chroni przechowywane w chmurze zasoby.
Aby jeszcze mocniej wykorzystać potencjał chmury obliczeniowej, warto skorzystać ze wsparcia Partnera Fly On The Cloud. Partner Google Cloud Platform wesprze Cię w wyborze odpowiednich usług z pakietu, dobrze strategię migracji do chmury i zaproponuje większy voucher do wykorzystania w konsoli GCP w kwocie 500$.
O autorze Artykuł powstał we współpracy z Fly On The Cloud |