Czy zakupy przez Internet są bezpieczne?

Zakupy internetowe są dziś bardzo popularne. Wydaje się również oczywiste, że z każdym miesiącem będą one zyskiwać na wziętości, bo niewątpliwie mają mnóstwo zalet. Czy zakupy internetowe są jednak bezpieczne?

Co przemawia za zakupami online?

Zakupy internetowe to przede wszystkim duża oszczędność czasu. Zakupów można dokonać z poziomu komputera, a nawet urządzenia mobilnego, o dowolnej porze dnia i nocy. Przede wszystkim jest to więc ogromna oszczędność czasu. To jednak nie wszystko, ponieważ produkty, ale też usługi zamawiane przez sieć są również znacznie tańsze, jeżeli mielibyśmy je porównać z rynkiem stacjonarnym. Dodając do tego szybką i tanią wysyłkę, widać wyraźnie, że zakupy online to sporo atutów. Ważne pytanie dotyczące rynku e-commerce tyczy się też bezpieczeństwa. Jak jest z bezpieczeństwem zakupów online?

Jak bezpiecznie kupować przez Internet?

Zakupy przez Internet wcale nie muszą być niebezpieczne. Oczywiście pod warunkiem, że kupujący zachowa pewne środki oszczędności. W pierwszej kolejności musi on sprawdzić sprzedawcę, co nie jest szczególnie trudne. I na portalach sprzedażowych, i w sklepach wystarczy sprawdzić opinie o sprzedawcy. Uwagę należy też zwrócić na dane kontaktowe, a w tym nazwę firmy, NIP, KRS, adres siedziby i numer kontaktowy. Jeżeli takich informacji nie ma, powinno to wzbudzić nieufność.

Ważne jest też sprawdzenie bezpieczeństwa płatności. Ważne, aby po wejściu na stronę internetową, w pasku z jej adresem www widniał symbol kłódki. Wówczas jest to połączenie bezpieczne, co zabezpiecza użycie podanych danych przez osoby do tego nieuprawnione.

Oczywiście poza tym należy zachowywać inne środki bezpieczeństwa, które wydają się jasne. Na pewno nie warto udostępniać swojego loginu i hasła do platformy sprzedażowej czy sklepu. Nie wolno też korzystać z funkcji „Zapisz hasło”. To samo tyczy się danych do bankowości elektronicznej. Przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa zakupy online na pewno nie niosą w sobie większego zagrożenia.

2 KOMENTARZE

  1. Ja zdecydowaną większość zakupów wykonuję online i jeszcze nie miałam problemu. Moja mama za to niestety trafiła na sklep, który ogłosił upadłość. Sprawa przekazana do sądu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here