To tablety miały być najbardziej mobilnymi urządzeniami pozwalające na wykonywanie czynności jak na zwykłym notebooku, ale pojawiły się ultrabooki. To nowa klasa notebooków. Lekkie, cienkie i wydajne.
Ultrabooki to klasa komputerów przenośnych. Twórcą tej nowej technologii jest producent procesorów, Intel. Słowo ultrabook stanowi zastrzeżony znak towarowy tej firmy. Wprowadzenie tych komputerów na rynek odbywa się w trzech fazach rozwojowych:
– pierwsza faza – miała miejsce w 2011 roku. Pojawienie się ultrabooków odbyło się z równoczesnym wprowadzeniem na rynek niskonapięciowych procesorów Inter Core drugiej generacji, w których została zastosowana architektura Sandy Bridge.
– druga faza – ma miejsce w 2012 roku. W procesorach trzeciej generacji Intela użyto architekturę Ivy Bridge. Ultrabooki drugiej fazy mają być jeszcze bardziej energooszczędne i wydajniejsze.
– trzecia faza – jest przewidziana na rok 2013, kiedy to Intel ma zaprezentować procesor oparty na architekturze Haswell. Ultrabooki trzeciej fazy mają dorównywać laptopom pod względem możliwości i posiadać ekrany dotykowe.
Sercem każdego ultrabooka jest procesor Intel Core. Dodatkowo są one wyposażone w technologię Intel Rapid Start, która pozwala na szybkie uruchomienie urządzenia. Start ze stanu hibernacji może następować w dwie sekundy. Może to trwać trochę dłużej, ale nie więcej jednak niż osiem sekund. Cechą ultrabooków jest ich szybkość, która bardzo podnosi komfort pracy. Pozwala zaoszczędzić czas oraz energię.
Ultrabooki są również wyposażone w technologię Intel Anti-Theft, która czyni je bardzo bezpiecznymi. Technologia ta pozwala na zdalne zablokowanie urządzenia w razie kradzieży lub zagubienia. Ultrabook nie musi być podłączony do sieci, by można było zabezpieczyć zdalnie cenne dane.
Ultrabook jest połączeniem netbooka i notebooka. Jest cienki jak netbook, a szybki jak notebook. Grubość ultrabooków nie przekracza 21 milimetrów. Największe ekrany mają 15,6 cala, zazwyczaj jest to 14 cali. Zainteresowanie tą klasą komputerów stale rośnie, a ich ceny powoli spadają. Ich ceny jednak nadal są dosyć wysokie, ale za dobrą jakość i oszczędność czasu trzeba zapłacić. Ultrabooki są dobrym rozwiązaniem dla osób często podróżujących ze swoim komputerem. Ważą ok. 1 kilograma, więc są lekkie i podręczne. Bateria pracuje minimum pięć godzin, w niektórych modelach osiem i więcej. Są bardzo wydajne, szybkie i stanowią konkurencję dla smart fonów i tabletów z architekturą ARM. O to właśnie Intelowi chodziło.