Facebook usunie swoją aplikację VPN Onavo Protect z AppStore

W związku z wprowadzeniem przez Apple ostrzejszej polityki bezpieczeństwa dotyczącej samego działania firmy oraz AppStore Facebook zdecydował o wycofaniu z AppStore swojej aplikacji VPN – Onavo Protect.

Onavo, które rozpoczęło działalność jako startup firmy analizującej przepływ danych użytkowników zostało przejęte przez Facebook’a w 2013 roku. Aplikacja ta stała się wówczas dla Facebook’a głównym narzędziem zbierania informacji o swoich użytkownikach, którzy korzystali i z aplikacji VPN i z samego Facebook’a.

Apple wymusiło usunięcie aplikacji na Facebook’u?

Tak na prawdę tego nie dowiemy się nigdy. Możemy się jednak domyślać, że sygnały ze strony Apple były na tyle silne i znaczące, że Facebook zdecydował się wycofać aplikację. Apple rzekomo miało poinformować Facebook’a o tym, że aplikacja poważnie narusza zasady bezpieczeństwa i nie jest zgodna z polityką firmy Apple.

Aplikacja ponoć naruszała też zasady deweloperskie AppStore poprzez właśnie wykorzystywanie aplikacji VPN Onavo Protect do analizowania ruchu użytkowników Facebook’a poprzez kierowanie go na jego prywatne serwery.

W oświadczeniu firma Apple nie potwierdziła ostrzeżenia bezpośrednio, ale stwierdziła, że „wyraźnie zaznaczyła”, że aplikacje nie mogą zbierać danych o liście zainstalowanych aplikacji ze względu na analitykę i marketing dla samego Facebook’a.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here