Jak dbać o baterię w laptopie?

O laptopy, jak o każdą elektronikę, należy odpowiednio dbać. Dotyczy to również tego, co kryje się wewnątrz nich. Użytkując baterię w poprawny sposób, można przedłużyć jej żywotność.

[REKLAMA]

Aby bateria była bardzo wytrzymała, służyła nam jak najdłużej i nie wyrządziła szkody sprzętowi, należy przestrzegać kilku prostych zasad. Na żywotność baterii można wpłynąć już na samym początku. W ciągu najbliższych dni po zakupie laptopa, trzeba przeprowadzić proces kalibracji. Polega on na naładowaniu baterii i jej całkowitym rozładowaniu. Jeśli nie przeprowadzi się tego zabiegu, bateria może nie wykorzystać swojego potencjału i nie pracować tak długo, jak to przewidział producent.

Proces całkowitego rozładowywania i ładowania warto powtarzać przynajmniej raz w miesiącu. Można to zrobić również dwa, trzy razy. Rozładowywać trzeba ciągle, bez żadnych przerw.

Zasilacz nie powinien pozostawać bez znaczenia. Należy używać wyłącznie zasilaczy fabrycznych, pasujących do danego komputera oraz o odpowiednim dla danego modelu napięciem. Jeśli napięcie będzie większe niż to przewidział producent, może dojść do uszkodzenia laptopa. Zasilacz najlepiej trzymać na podłodze.

Należy unikać wyciągania baterii z laptopa. Czasem jest ona częścią obudowy, więc jej wyjęcie może spowodować brak stabilności sprzętu oraz nieprawidłową cyrkulację powietrza. Jeśli już zajdzie potrzeba wyjęcia baterii z laptopa, to trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach, aby nie uległa ona uszkodzeniu. Z laptopa można wyjąć tylko baterię, która była wcześniej naładowana. Jeśli wyjmie się baterię, która nigdy jeszcze nie była naładowana po zakupie, to doprowadzi to do samoczynnego rozładowania. Taka bateria może już nigdy nie działać poprawnie. Nie należy również wyjmować baterii rozładowanej, bo taka także może potem działać nieprawidłowo lub wcale. Baterii nie można wyjmować na długi okres czasu. Może ona przebywać poza laptopem przez kilka dni, ale okres kilku miesięcy może okazać się dla niej zabójczy. Wyjętą baterię trzeba przechowywać w temperaturze pokojowej, w ciemnym miejscu, np. na półce w szafie. Nie wolno wystawiać ją na działanie promieni słonecznych, ani na ujemne temperatury, bo może to doprowadzić do degradacji ogniw litowo-jonowych, z których jest zbudowana.

Ogniwa litowo-jonowe bywają różnej jakości. Te o niskiej jakości nie wytrzymują eksploatacji i bardzo szybko się zużywają. Zazwyczaj wyposażają tanie laptopy, ale dużo zależy od producenta. Im droższy laptop, tym większą powinniśmy mieć gwarancję, że jego bateria jest wytrzymała. Oczywiście w końcu każda bateria ulega zużycia i trzeba ją wymienić na nową. Można kupić nową, wtedy warto zakupić baterię oryginalną, odpowiednią do danego modelu laptopa, tak jak w przypadku zasilaczy. Warto zwrócić uwagę czy bateria posiada przynajmniej roczna gwarancję. Można tez udać się do serwisu komputerowego i wymienić jedynie ogniwa litowo-jonowe. Druga opcja, jaką jest regeneracja baterii, jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem. Pod warunkiem, że zużyciu uległy jedynie ogniwa litowo-jonowe.

2 KOMENTARZE

  1. bardzo ciekawy i wartościowy wpis, nie wiedziałem, że baterie trzeba rozładowywać do końca, moja cały czas jest podpięta….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here