Jak skutecznie zarządzać zespołem online i nie zwariować?

Zdalna praca to według wielu specjalistów prawdziwa przyszłość rynku biznesu. Kontakt za pośrednictwem Internetu jest obecnie tak powszechny, że wiele zawodów umożliwia pracę zdalną z domu, co sprawdziło się szczególnie w czasie pandemii. Jak jednak zarządzać efektywnie zespołem przez Internet i jakie metody motywacyjne stosować, by praca wciąż była efektywna i wydajna?

Postaw wymagania i trzymaj się zasad

Ten, kto pracował zdalnie, wie doskonale, jak ciężko jest zmotywować się do pełnej skupienia i efektywnej pracy, przebywając w domu i mając w zasięgu wzroku wygodną kanapę i telewizor. Taki rodzaj pracy wymaga dużej dyscypliny, ale przede wszystkim zapewnienia sobie warunków do spokojnej pracy, najlepiej osobnego pokoju, w którym przebywa się w czasie jej trwania.

Jako menadżer warto zaznaczyć wyraźnie dla swojego zespołu, że spóźnienia w logowaniu się do platform pracy oraz odznaczanie swojej obecności w pracy jest niedopuszczalne, a także że należy przestrzegać planu dnia, jaki został ustalony wcześniej. Tylko konsekwencją w działaniu i sprawdzaniu pracowników możemy dopilnować faktycznie ich zadań oraz ich wykonania. Nie oznacza to jednocześnie, że trzeba wprowadzać terror wśród pracowników – dobry menadżer powinien mieć pod kontrolą swój zespół, być z nim w stałym kontakcie, jednocześnie kontrolując postępy pracy.

Wymagaj wyników i wyznaczaj cele

Konsekwencja w wyznaczaniu celów, a późniejsza ich weryfikacja jest kluczowa w zarządzaniu zespołem, bez znaczenia jest to, czy odbywa się to bezpośrednio w miejscu pracy, czy za pośrednictwem pracy zdalnej. Oczywiście bezpośredni nadzór nad pracownikami jest niemożliwy w trybie zdalnym, jednak istnieją programy, które kontrolują obecność pracowników oraz ich aktywność w czasie pracy.

Wykonywanie obowiązków w trybie zdalnym nie może oznaczać obniżenia ich jakości oraz opóźnienia – jest to taka sama praca, jedynie w innym miejscu. Przypomnienie o tym pracownikom przy rozpoczynaniu pracy zdalnej jest podstawową kwestią, jaką trzeba poruszyć. Wyznaczenie celów wykonania pracy dla pracowników będzie natomiast działać motywująco i zachęci do systematycznej pracy.

Okazuj wsparcie i rozmawiaj z pracownikami

Praca zdalna i wykonywanie obowiązków za pośrednictwem Internetu może być całkowicie nową rzeczywistością dla wielu ludzi, którzy dotychczas pracowali jedynie stacjonarnie w biurach. To dlatego menadżer pełni niezwykle ważną funkcję w procesie wdrażania w nowe realia, jak również powinien stanowić wsparcie i źródło wiedzy dla swoich podwładnych. Organizowanie spotkań online, na których odbywać się będzie tak zwana „odprawa”, powinno być nową normą, dzięki czemu pozostajemy w stałym kontakcie ze swoimi pracownikami, i możemy być na bieżąco ze wszystkimi ważnymi sprawami.

Zdarzyć się może, że nie wszyscy pracownicy będą dobrze odnajdować się w nowej rzeczywistości, a jakość ich pracy spadnie przez gwałtowną zmianę otoczenia pracy. Dobry menadżer powinien okazać wsparcie i wspomóc w procesie adaptacji do trybu zdalnego.

Artykuł powstał we współpracy z Leadership Center

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here