Komputer to jedno z tych urządzeń, które w znaczący sposób zmieniło życie ludzkości. Umożliwia wykonywanie wielu podstawowych czynności, m.in. przeglądanie stron internetowych, oglądanie filmów, płacenie rachunków, robienie zakupów. Dla dużej części jest to jedno z podstawowych narzędzi pracy. Ciężko bowiem wyobrazić sobie informatyka bez komputera. Jego budowa nie należy do najłatwiejszych. Jednak posiadanie podstawowej wiedzy na ten temat jest istotne. Pomaga uporać się z niektórymi problemami na własną rękę.
Jakie podzespoły posiada komputer?
Za prawidłowy rozruch komputera odpowiedzialne są mniejsze podzespoły. Każdy z nich spełnia inną, ważną funkcję. Często zdarza się, że awaria jednego z nich powoduje sytuacje, w której nie jesteśmy w stanie używać komputera. Jedną z podstawowych części w obudowie jest procesor, przez wielu nazywany także jako „mózg komputera”. Odpowiada za koordynację pracą komputera, zarządza zasobami, a także umożliwia wykonywanie procesów, zarówno tych prostych, jak i bardziej skomplikowanych. Kolejnym ważnym elementem jest karta graficzna. Dzięki niej mamy możliwość wyświetlania obrazu na ekranie monitora. Jest odpowiedzialna za jakość i płynność grafiki 3D, dlatego na nią w głównej mierze uwagę zwracają gracze komputerowi. Warto wspomnieć także o ich podstawowym podziale na karty zintegrowane (do podstawowych czynności) oraz na karty dedykowane (w głównej mierze przeznaczone do gier). Bardzo ważnym elementem jest płyta główna, na której zamontowane są najważniejsze elementy, które umożliwiają komunikację wszystkim pozostałym komponentom. Komputer nie mógłby funkcjonować bez dysku twardego. Umożliwia odczytywanie i zapisywanie danych. To dzięki niemu możemy instalować wszelkie gry i programy, a także przechowywać zdjęcia, pliki i foldery. Istotną rolę odgrywają także karta sieciowa i karta dźwiękowa. Co prawda bez tych podzespołów komputer mógłby się uruchomić, ale byłby mało funkcjonalny ze względu na brak dźwięku i internetu.
System operacyjny jako „kapitan drużyny”.
Tak na prawdę, gdyby nie system operacyjny, reszta podzespołów byłaby bezużyteczna. Jest to podstawowy program, który umożliwia zarządzanie komputerem. Do najpopularniejszych systemów możemy zaliczyć Windows 10, Windows 8, Apple Mac OS X, Linux a także Chrome OS. Każdy z nich posiada plusy i minusy, z którymi warto się zapoznać. Jednakże większość egzemplarzy posiada Windowsy, które są mało awaryjne oraz dostatecznie wydajne. Powinniśmy pamiętać że system operacyjny jest niezbędny, abyśmy mogli skorzystać maksymalnie z potencjału urządzenia.