Dlaczego gracze wybierają laptopy do grania zamiast mocnych zestawów stacjonarnych lub konsoli do gier? Powodem tego jest mobilność laptopa i to, że zajmuje on mniej miejsca. Ale należy liczyć z tym, że laptop do gier, mimo możliwości przenoszenia, nie będzie ani mały, ani lekki. Może ważyć nawet 3 kg i więcej. Wszystko zależy od jego poszczególnych parametrów.
Najważniejszy w laptopie do grania jest układ graficzny. Karta graficzna powinna być bardzo wydajna. Mocna karta pozwoli na uruchomienie wielu gier, które mają wysokie wymagania sprzętowe, ale niestety będzie pobierać więcej energii i generować duże ilości ciepła. Minimum powinny stanowić karty graficzne pokroju Nvidia GeForce GTX 1080M. Jedną z najszybszych kart graficznych jest Nvidia GeForce GTX 1060 6GB DDR5.
Ekran powinien być w miarę duży. Przynajmniej 15-calowy lub 16-calowy. Można też wybrać większy ekran, np. 17-calowy, ale im większy ekran, tym więcej laptop zużywa energii i jest cięższy. Jeśli zamierza grać się poza domem, dobrze żeby matryca była matowa, by nie odbijała światła i nie działała jak lustro – co uwierzcie – podczas rozgrywki może na prawdę wkurzać.
Standardowo obecnie rozdzielczość ekranu w takich laptopach to 1920×1080 pikseli (Full HD). W przypadku laptopa do grania nie należy kierować się zasadą im większa rozdzielczość, tym lepiej. Bowiem im większa będzie rozdzielczość ekranu, tym mocniejsza będzie musiała być karta graficzna. Z podaną rozdzielczością poradzi sobie karta zintegrowana (o ile w taką będzie wyposażony procesor) jednakże laptop gamingowy, to laptop gamingowy – dedykowana karta graficzna to „must have” w takim sprzęcie.
Jeśli chodzi o proces to obecnie większość producentów laptopów gamingowych stosuje procesory czterordzeniowe – można spotkać również się z procesorem dwurdzeniowym, lecz zdecydowanie zalecam wybór czterordzeniowego – jeśli go nie wykorzystacie w pełni to zawsze macie zapas mocy „pod ręką”.
Standardem jeśli chodzi o pamięć to RAM o pojemności 8GB. Taka pamięć wystarczy do wielu gier. Co raz więcej gier jednak wymaga pamięci 16GB a nawet więcej!
Jeśli zaś chodzi o dysk twardy, to do wyboru są dwa rodzaje. Pierwszy to zwykły dysk mechaniczny/talerzowy HDD. Jeśli się na niego decydujemy, to niech to będzie dysk z 7200 obrotami na minutę. Dyski oferujące 5400 obr/min są po prostu zbyt wolne. Drugi rodzaj do dyski SSD. Są zdecydowanie szybce i bardziej energooszczędne, ale również droższe od dysków HDD. Ci, którzy mogą sobie na nie pozwolić, niech się nie namyślają. Jednak dla tych z mniej zasobnych portfelem, dysk HDD 7200 ob./min. będzie odpowiedni.