Kolor ramki monitora a wpływ na komfort pracy. Czy ma znaczenie?

[REKLAMA]

Ramka monitora to element obudowy ekranu komputera. Dostępna w różnych kolorach, pełni funkcję estetyczną i ochronną. Ale nie tylko. Zastanawiasz się, jak jej kolor wpływa na komfort pracy? Oto kilka przydatnych informacji.

Jaki kolor ramki monitora będzie odpowiedni do pracy?

Monitor dotykowy lub standardowy to bardzo ważne urządzenie, pokazujące nam wyniki pracy z komputerem. Jego obudowa, nazywana też ramką, występuje w kilku podstawowych odcieniach. Obok czarnych ramek monitorów, występują też białe oraz srebrne, a ostatnio coraz popularniejsze na rynku stają się monitory z kolorową obudową. 

Urządzając gabinet lub biuro, warto sięgać po wyposażenie komponujące się z resztą otoczenia. Jeśli chodzi o jasne, nowoczesne wnętrza, dobrym wyborem mogą być odbijające światło białe i szare ramki monitora. Czarne obudowy dopasują się do klasycznie urządzonych stanowisk pracy.

Jakie są zalety i wady białych ramek monitora?

Jedną z zalet białych monitorów jest to, że można je w prosty sposób dopasować do innych elementów gabinetu lub pokoju. Dobrze się sprawdzą, jeśli monitor będzie stał na tle białej ściany, a Ty chcesz, aby ekran wtopił się wizualnie w pomieszczenie. Poza tym biały kolor sprawia, że przestrzeń biura wydaje się nieco większa i bardziej przestronna.

Chociaż białe obudowy są estetyczne i uniwersalne, to jednak mogą wymagać większej uwagi, jeśli chodzi o utrzymanie ich w czystości. Mogą być bardziej podatne na zabrudzenia. Częściej też, w wyniku intensywnego korzystania z komputera ulegają przebarwieniom lub żółknięciu. 

Biały kolor obudowy monitora odbija światło, które może minimalnie przeszkadzać w pracy. Nie jest to jednak zbyt dokuczliwe. W tym wypadku, większe znaczenie będzie mieć jakość obrazu oraz podstawowe ustawienia monitora tak jak w modelach dostępnych na https://www.komputronik.pl/search-filter/1251/monitory-oled.

Jak srebrna obudowa monitora wpływa na komfort pracy użytkownika?

Srebrna powierzchnia obudowy może bardziej odbijać światło niż w przypadku czarnej ramki monitora. Może to powodować dyskomfort, zwłaszcza w jasnych warunkach oświetleniowych. Srebrny monitor w niewielkim stopniu kontrastuje z ekranem, co może być niekorzystne dla oczu użytkownika.

Matowe ramki mogą zwiększać komfort pracy, gdyż zmniejszają efekt odbicia światła w przeciwieństwie do monitorów w połysku. Z tego powodu, srebrne matowe ramki wydają się użytkownikom bardziej estetyczne i praktyczne.

Czarny kolor ramki monitora – jakie są jego zalety?

Ze względu na to, że obudowy czarne pochłaniają światło, a białe i srebrne wręcz przeciwnie, te pierwsze mogą zapewniać użytkownikowi komfortowe warunki pracy. Czarna ramka – w zależności od tła, na którym widnieje – może budować kontrast z ekranem monitora, co korzystnie wpływa na oczy, pomagając w efektywniejszym odczytywaniu treści, także w ciemniejszych warunkach. 

Czasem czerń ramki jest tak wyrazista, że w zależności od ustawień monitora może wydawać się głębsza niż pojawiające się na monitorze obrazy. Dla zwiększenia komfortu pracy przy komputerze ważne jest także dostosowanie ustawień monitora do swoich preferencji i specyfiki pracy. Dla zdrowia oczu warto dostosować parametry jasności obrazu, które w przypadku monitorów dla graczy mogą być kluczowe: https://www.komputronik.pl/search-filter/1251/monitory-dla-graczy.

Wybór koloru ramki monitora zależy od subiektywnych preferencji użytkowników. Dla jednych będą liczyć się aspekty estetyczne, dla drugich praktyczne. Białe monitory mogą być trudniejsze w utrzymaniu czystości i podobnie jak szare lub srebrne mogą bardziej odbijać światło w przeciwieństwie do czarnych ramek. Z kolei dla wielu użytkowników czarna ramka monitora wydaje się irytująca, zwłaszcza kiedy czerń ramki jest głębsza od wyświetlanych obrazów. 

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here