Lampa wisząca w salonie – 4 rzeczy, o których warto pamiętać

Lampa wisząca to jeden z najważniejszych i zarazem bardziej interesujących elementów wyposażenia salonu. Łączy funkcje praktyczne i estetyczne. Przy jej wyborze należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Lampa wisząca w salonie – jaką funkcję ma spełniać?

Decydując się na zakup wiszącej lampy do salonu, trzeba zastanowić się nad tym, jakie konkretnie zadanie ma ona do spełnienia. Czy ma stanowić główne źródło światła w pomieszczeniu, czy oświetlać tylko określoną przestrzeń? W zależności od tego można ulokować ją np. w centrum salonu lub nad stołem. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby w salonie znajdowała się więcej niż jedna lampa wisząca – najważniejsze jest to, aby dobrze zaplanować oświetlenie. W roli oświetlenia sufitowego świetnie sprawdzają się m.in. stylowe lampy Massive.

Na jakiej wysokości powiesić lampę?

Wysokość, na której wiesza się lampę, trzeba dopasować przede wszystkim do wysokości sufitu. Nie bez znaczenia w tym kontekście jest również przeznaczenie lampy. Eksperci ze sklepu Centrum Światła radzą, aby w mieszkaniach o standardowej wysokości, która wynosi ok. 2,5 m, lampę wieszać w odległości 1,9-2,1 m od podłogi. Z kolei nad stołem lampa powinna zawisnąć w odległości 1,5-1,7 m od podłoża. Zachowanie odpowiednich odległości pozwoli na swobodne korzystanie z salonu oraz sprawi, że światło nie będzie razić w oczy.

Rozmiar lampy ma znaczenie!

Rozmiar lampy wiszącej musi być adekwatny do wielkości salonu. Do niedużych pomieszczeń nie nadają się duże i masywne lampy, a sporych salonach nie będą się najlepiej prezentować niewielkie żyrandole. Istotne jest zatem zachowanie właściwych proporcji.

Lampa wisząca w salonie – w jakim stylu?

Lampa wisząca to piękna ozdoba każdego salonu – pod warunkiem, że zostanie Dorze dobrana do jego wystroju. Tego typu oświetlenie występuje w szerokiej gamie modeli, w związku z czym każdy znajdzie rozwiązanie odpowiadające indywidualnym preferencjom. Obecnie bardzo modne są lampy w stylu skandynawskim, do łask wracają także żyrandole stylizowane na retro.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here