Program antywirusowy – darmowy czy płatny?

Nie da się ukryć, że w sieci na internautów czyha dziś sporo niebezpieczeństw. Oczywiście można się przed nimi bronić. Przede wszystkim trzeba tutaj wskazać na programy antywirusowe, które mogą być darmowe i płatne. Jakie wady i zalety mają oba rodzaje antywirusów?

Wady i zalety darmowych programów antywirusowych

Przy darmowych antywirusach ich największą zaletą jest brak jakichkolwiek opłat. Użytkownik ma pewność, że jego sprzęt jest chroniony bez ponoszenia z tego tytułu wydatków. Poza tym również i sam wybór programów darmowych do ochrony komputerów jest bardzo szeroki. Inną kwestią jest fakt, że są one przeznaczone do użytku prywatnego, gdyż firmy muszą zaopatrzyć się w płatną wersję.

Jednak darmowy antywirus to również świadoma rezygnacja z rozszerzeń, dzięki którym komputer jest lepiej chroniony i zabezpieczony przed szerszą liczbą zagrożeń. Trudno wówczas również o pomoc supportu. To spory minus, ale z drugiej strony darmowe programy cieszą się na tyle dużą popularnością, że wsparcia można szukać na wszelkich forach i innych stronach.

Plusy i minusy płatnych antywirusów

Największą wadą płatnych programów antywirusowych jest ich koszt. Nie są to wprawdzie wysokie koszty, a miesięczna ochrona kosztuje nie więcej niż kilka czy kilkanaście złotych, ale na jakiś wydatek trzeba się nastawić.

W zamian użytkownik otrzymuje jednak znacznie szerszy poziom ochrony. Płatne wirusy mogą mieć również dodatkowe funkcjonalności, np. firewall czy czyszczenie dysku z plików zaśmiecających komputer. Inne zabezpieczają też transakcje bankowe, chronią przed SPAM-em, mają wbudowaną usługę VPN, która zapewnia anonimowość w sieci, czy skanują otrzymywane linki i witryny.

Wybierając program antywirusowy, rozstrzygając się między darmowym a płatnym, w pierwszej kolejności należy skupić się na potrzebach. Przy przeglądaniu Internetu, ale nie zagłębianiu się w jego otchłań, wystarczy darmowy program antywirusowy. Jeżeli częstotliwość jest większa lub ma to być program dla firm, lepszym rozwiązaniem będzie płatny antywirus.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here