RHEL 8.1 czyli aktualizacja Red Hat Enterprise Linux 8

W tym tekście zajmować będziemy się głównie tematyką oprogramowania. Profesjonalni użytkownicy często wahają się, jaki system operacyjny wybrać do zastosowania w serwerowni. Stworzenie spójnego i sprawnie działającego środowiska jest bardzo istotne, aby firma mogła działać bez zarzutu. Obecnie na rynku dostępne są różne systemy operacyjne dla serwerów – niektóre z nich opierają się na rozwiązaniach Windows, inne na Linux. W poniższym artykule zajmiemy się profesjonalną dystrybucją Linuxa oferowaną przez firmę Red Hat – Red Hat Enterprise Linux – a dokładniej najnowszą aktualizacją, czyli RHEL 8.1. Zapraszamy do lektury wszystkich klientów zainteresowanych taką tematyką.

Marka Red Hat – lider wśród dystrybutorów Linux

Red Hat jest marką amerykańską – od 1993 roku zajmuje się tworzeniem oprogramowania open source. Jej główny produkt to profesjonalna dystrybucja Linuxa, jaką jest Red Hat Enterprise Linux. Misją marki Red Hat jest silne zaangażowanie w tworzenie wolnego oprogramowania. Wszystkie produkty oferowane przez tego producenta są rozwiązaniami najwyższej jakości, które cechują się wydajnością oraz funkcjonalnością, a także kompatybilnością. W ofercie Red Hat, oprócz oprogramowania dla serwerów, dostępne jest również oprogramowanie na komputery osobiste oraz wersja Workstation.  Warto zwrócić uwagę na fakt, iż ponad 90% firm z listy Fortune Global 500 wybiera rozwiązania Red Hat!

Red Hat Enterprise Linux 8 – co warto wiedzieć o tym produkcie?

Red Hat Enterprise Linux to przede wszystkim system operacyjny, który jest bardzo prosty w obsłudze, a także umożliwia łatwość administrowania. System ten może zostać wdrożony zarówno w chmurze (w przypadku subskrypcji standardowych, jak i premium), a także w systemach fizycznych (dotyczy to subskrypcji standardowych, self-support oraz premium). Oprogramowanie to odpowiada za organizację zasobów sprzętowych dla wszystkich podstawowych wymagań obliczeniowych. Obejmuje również obsługę wszystkich głównych platform sprzętowych oraz tysięcy aplikacji komercyjnych i niestandardowych. W ramach subskrypcji standardowej oraz premium oferowany jest system Red Hat Enterprise Linux Atomic Host, zapewniający możliwość uruchamiania aplikacji jako kontenery. Ten system jest w stanie zasilić wszelkie aplikacje odpowiadające za obsługę firmy w całkowicie wirtualnych, wirtualnych, kontenerowych, a także prywatnych lub publicznych chmurach. Red Hat Enterprise Linux spełnia standardy wojskowe dotyczące bezpieczeństwa.

Wszystkie rozwiązania oferowane przez Red Hat można zakupić w ramach licencji – na rok lub na trzy lata. Po zakupie subskrypcji klient otrzymuje dostęp do możliwości pobieranie najnowszych wersji oprogramowania, natychmiastowego otrzymywania wszelkich aktualizacji, wsparcia technicznego (internetowo oraz telefonicznie), a także do innych korzyści ułatwiających eksploatację.

Aktualizacja oprogramowania – co nowego w RHEL 8.1?

RHEL 8.1 wprowadza wiele istotnych uaktualnień, skupiających się głównie na tematyce bezpieczeństwa. Marka cały czas pracuje nad ulepszeniem sposobu wprowadzania aktualizacji, aby nie był konieczny reset systemu w momencie, gdy pojawia się nowe uaktualnienie. Jako iż bezpieczeństwo jest uważane za jeden z najistotniejszych aspektów działania oprogramowania dla serwerów – Red Hat w aktualizacji RHEL 8.1 wprowadza istotne zmiany związane z bezpieczeństwem właśnie. Zmieniana jest polityka bezpieczeństwa, aby bardziej surowo egzekwować pewne zabezpieczenia, wprowadzane są również specjalne narzędzia, które mają chronić użytkownika przed wpadką mogącą mieć nieprzyjemne konsekwencje. Marka chwali się swoim „agresywnym” podejściem do eliminacji zagrożeń mogących poważnie zaszkodzić rozwiązaniom wykorzystywanym w przedsiębiorstwach. W nowej aktualizacji pojawia się również nowa funkcjonalność, zwana „application whitelisting”. Jest to funkcja umożliwiająca stworzenie specjalnej listy aplikacji uprawnionych do działania (aby zwiększyć bezpieczeństwo, system ogranicza ilość aplikacji, które mogą być uruchomione w jednym momencie). Dzięki temu pracują tylko te aplikacje, które otrzymały stosowne uprawnienia od administratora. Kolejna nowością – która została wprowadzona wcześniej niż aktualizacja RHEL 8.1 – jest nowa polityka CVE. Skrót ten oznacza „Common Vulnerabilities and Exposures”, czyli najczęstsze słabości danego rozwiązania. Red Hat stara się zmniejszyć ryzyko i zapewnić jak najwyższy poziom stabilności swoich produktów, dlatego stale wprowadza nowe rozwiązania mające na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Kolejną zmianą jest nowa polityka SELinux dla kontenerów. Domyślna polityka bywa zbyt rygorystyczna dla potrzeb użytkowników, dlatego Red Hat udostępnia nowe rozwiązanie – Udica – które pozwala na dostosowanie zasad dotyczących kontenerów do potrzeb konkretnego środowiska. Ogółem, w odniesieniu do kontenerów marka wprowadziła wiele istotnych zmian mogących ułatwić eksploatację, na przykład kontenery „rootless”, które są łatwiejsze w wykorzystaniu dzięki zmniejszonej ilości przywilejów, jakie posiadają. Do aktualizacji RHEL został dodany również kontener Toolbox, czyli tak zwana skrzynka z narzędziami. Pozwala to na rozwiązanie ewentualnych problemów w systemie bez konieczności wprowadzania trwałych zmian. Marka Red Hat ma w planach wprowadzanie nowych uaktualnień co sześć miesięcy, aby móc zawsze zapewnić klientom najwyższą jakość, niezawodność oraz funkcjonalność proponowanych produktów. Wszystkich zainteresowanych nadchodzącymi zmianami klientów zachęcamy do śledzenia kanałów Red Hat, gdzie ogłaszane są wszelkie nowości.

Gdzie zaopatrzyć się w rozwiązania proponowane przez Red Hat?

Mamy nadzieję, że lektura powyższego artykułu umożliwiła Państwu bliższe zapoznanie się z produktami oferowanymi przez markę Red Hat. Z pewnością oprogramowanie Linux, które zostało opisane w tekście, znajdzie zastosowanie w wielu przedsiębiorstwach, niezależnie od ich wielkości. Jeżeli są Państwo zainteresowani zakupem takich rozwiązań i zastanawiają się Państwo nad wyborem sprzedawcy – zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklepu thomas it. Znajdą w niej Państwo wiele produktów marki Red Hat, a wykwalifikowani konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania i pomogą w wyborze odpowiednich produktów dla danej firmy.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu telefonicznego: 32 444 94 30 lub e-mailowego: info@thomas-it.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here