Rośnie wartość rynku wymiany walut online

Kredytobiorcy spłacający kredyty w walutach obcych, przedsiębiorcy współpracujący z zagranicznymi kontrahentami i turyści, którzy wyjeżdżają za granicę na wakacje – to klienci e-kantorów. Ponieważ ich liczba rośnie z roku na rok, kantory internetowe rozwijają się dynamicznie, a rynek jest już wart ok. 40 mld zł.

Krótka historia e-kantorów w Polsce

Historia kantorów internetowych rozpoczęła się w 2009 roku. To właśnie wówczas powstały pierwsze e-kantory. Kolejne pojawiły się po wprowadzeniu tzw. ustawy antyspreadowej, która umożliwiła klientom spłacającym kredyty walutowe na spłatę kolejnych rat walutą zakupioną poza bankiem. Dzięki konkurencyjnym kursom, kantory internetowe szybko zyskały na popularności.

Współcześnie na polskim rynku działa 50 kantorów internetowych i wciąż pojawiają się nowe. Specjaliści szacują, że rynek jest wart ok. 40 mld złotych, a w e-kantorach odbywa się ponad 20 proc. wszystkich transakcji walutowych*.

Dlaczego warto nabywać walutę w e-kantorach?

Kantory internetowe to doskonała alternatywa dla kantorów stacjonarnych. Klienci korzystający z tego rozwiązania, doceniają:

  • atrakcyjne warunki finansowe

Spread jest niższy niż np. w banku, a to oznacza, że można taniej nabyć wybrane waluty i tym samym zaoszczędzić. Dobrym przykładem jest choćby funt brytyjski. Kurs oferowany w kantorach internetowych jest korzystniejszy niż w bankach czy kantorach stacjonarnych, a to jest szczególnie ważne choćby dla osób pracujących za granicą;

  • szybką i bezpieczną transakcję

Wystarczy kilka minut, aby zakupić wybraną walutę, bo e-kantory udostępniają specjalne platformy, za pomocą których odbywa się cała transakcja. Kantory internetowe dbają przy tym o zabezpieczenia i często stosują rozwiązania spotykane w bankowości internetowej. Działalność niektórych e-kantorów jest nadzorowana przez KNF;

  • możliwość wykonania tańszych przelewów walutowych

Niektóre kantory internetowe mają status KIP i dzięki temu proponują klientom przelewy walutowe lub zagraniczne. Dolary, euro czy kuna – kurs przy zakupie tych walut to nie wszystko, jeżeli robisz np. zakupy w zagranicznym sklepie. Wówczas znaczenie ma także koszt przelewu. E-kantory to tania alternatywa dla banków.


 *Wymiana walut w Internecie. Polski fenomen kantorów online, https://www.parkiet.com/Finanse/301229952-Wymiana-walut-w-Internecie-Polski-fenomen-kantorow-online.html (dostęp 9.11.2018).

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here