W styczniu bieżącego roku świat obiegła informacja o pracach Microsoftu związanego z wprowadzeniem szyfrowania end-to-end w aplikacjach Skype.
Doczekaliśmy się
Po 6 miesiącach od ogłoszenia tej wiadomości Microsoft oficjalnie poinformował o tym, że szyfrowanie end-to-end w Skype zostało wprowadzone w nowych aktualizacjach aplikacji.
Co to jest szyfrowanie end-to-end?
Szyfrowanie end-to-end to nic innego jak kodowanie w odpowiedni sposób wiadomości tekstowych, czy głosowych przed ewentualnymi „podsłuchiwaczami”. Użytkownicy na platformach Android, iOS oraz PC mogą teraz włączyć szyfrowanie end-to-end dla połączeń głosowych i rozmów tekstowych. Jeśli Twój odbiorca zaakceptuje Twoje zaproszenie to Wasze połączenie czy też rozmowa będzie szyfrowana. Szyfrowanie end-to-end ukrywa zawartość w powiadomieniach i na liście czatu, aby zapobiec przypadkowemu przeglądaniu twoich prywatnych wiadomości. Zabezpieczenie to pozwala w dużym skrócie pisząc na zakodowanie treści na urządzeniu nadawcy i odkodowanie jej dopiero u odbiorcy.
Minusy szyfrowania end-to-end
To są jakieś minusy dbania o swoje bezpieczeństwo i prywatność? Jeśli można to nazwać minusami – to tak – są.
Szyfrowana rozmowa może być utrzymywana na jednym urządzeniu jednocześnie. Można oczywiście przełączać rozmowy na inne urządzenia, ale wiadomości wysłane i odebrane zobaczysz tylko na urządzeniu z którego nastąpiło ich pierwotne szyfrowanie.
Słowem zakończenia
Korzystanie z tego szyfrowania nie jest przymusem – Skype oferuje szyfrowanie end-to-end jako dodatkową opcję do włączenia.