Trwałe usunięcie danych – jak przeprowadzić cały proces?

[REKLAMA]

Każda informacja może być na wagę złota. Dlatego firmy, wielkie korporacje, a przede wszystkim instytucje państwowe przykładają tak dużą wagę do ochrony każdej, nawet wydawać by się mogło mało istotnej, informacji. Regularne niszczenie danych zamieszonych na twardych dyskach oraz innych nośnikach to obecnie jedna z form zabezpieczenia tajemnicy przedsiębiorstwa. Jest to bardzo istotny proces, który warto zlecić specjalnej firmie specjalizującej się w utylizacji danych. Dlaczego jest to takie ważne? W niniejszym artykule wytłumaczymy, co daje niszczenie informacji.

 1. Niszczenie danych – na czym polega?
 2. Niszczenie informacji zamieszczonych na nośnikach
 3. Utylizacja dysków – jak to zrobić, by nie zaszkodzić środowiskowi naturalnemu?
 4. Autorskie oprogramowanie WIPERAPP®

Niszczenie danych – na czym polega?

Każda firma przez wiele lat przechowuje swoje dane. Należą do nich między innymi:

 • dane personalne pracowników w postaci akt pracowniczych (zgodnie z Kodeksem pracy ich przechowywanie i zabezpieczanie jest obowiązkiem każdego pracodawcy),
 • informacje zbierane od kandytatów podczas rekrutacji,
 • kosztorysy, wyceny,
 • sprawozdania finansowe (należy je przechowywać przez określony w ustawie czas),
 • protokoły z audytu,
 • faktury, rachunki,
 • rozliczenia podatkowe,
 • informacje dotyczące bezpieczeństwa,
 • informacje dotyczące produkcji,
 • wyciągi z kont firmowych,
 • umowy z klientami oraz partnerami biznesowymi.

W pewnym momencie należy pozbyć się powyższych danych, ponieważ mogą być już nieaktualne. Czasami właściciele firm nie chcą, aby tajemnice związane z procesem produkcyjnym dostały się w ręce konkurencji. Co w takiej sytuacji zrobić? Należy zniszczyć wszystkie dane. Nie chodzi tylko o wyrzucenie dokumentów do kosza bądź wykasowanie ich z dysku komputera plików. Większość informatyków bez problemu odzyska takie informacje. Dlatego istotne jest, aby każda niepotrzebna bądź zastrzeżona informacja została usunięta w sposób trwały i niemożliwy do odzyskania. Jeśli chodzi o utylizację dokumentów papierowych, to cały proces opisuje specjalna norma norma DIN 66399 opracowana przez Standards Committee for Information Technology and Applications. Co jednak zrobić z dyskami twardymi? W tym wypadku pomoże nam profesjonalna firma Hit IT, która już od wielu lat pomaga przedsiębiorstwom, wielkim korporacjom oraz małym rodzinnym biznesom.

Niszczenie informacji zamieszczonych na nośnikach

Niszczenie danych na nośnikach powinno się zlecać wykwalifikowanym specjalistom z branży IT. Trwałe usuwanie danych polega między innymi na demagnetyzacji za pomocą urządzenia Shredder. W trakcie trwania całego procesu wytwarzane jest pole elektromagnetyczne o bardzo wysokiej sile. To właśnie ono sprawia, że z dysku stopniowo usuwane są wszystkie dane. Warto przy tym podkreślić, że proces dotyczy dysków typu HDD. W przypadku dysków SSD \(pamięć typu flash) wykorzystywana jest specjalna niszczarka Shredder. Właściciele firm powinni pamietać, że wszystkie nośniki to kopalnia wiedzy na temta tego, jakie zasady funkcjonowania przyjęło dane przedsiębiorstwo. Dlatego ważne jest trwałe usunięcie danych.

Utylizacja dysków – jak to zrobić, by nie zaszkodzić środowiskowi naturalnemu?

Niszczenie dysków powinno być przeprowadzone w określony sposób. Wiąże się ono bowiem z produkcją kolejnych elektrośmieci. Odpady elektryczne są bardzo trudne w utylizacji. Nieprawidłowe postępowanie z takimi śmieciami może źle wpłynąć na środowisko naturalne. Biorąc pod uwagę stan zanieczyszczenia, utylizacja dysków powinna być zlecona profesjonalnej firmie, która doskonale zna wszystkie procedury składowania odpadów. Firma hitit.pl zapewnia pełne niszczenie danych z zachowaniem wszystkich norm ekologicznych. Przed podjęciem procesu usuwania informacji każdy dysk jest rozbierany na części. Procesowi niszczenia poddawane są jedynie części magnetyczne.

Autorskie oprogramowanie WIPERAPP®

Warto zapoznać się z autorską metodą trwałej utylizacji danych, jaką opracowała firma Hit IT. Informatycy przedsiębiorstwa stworzyli oprogramowanie o nazwie WIPERAPP®. Jest to najnowocześniejsza metoda usuwania danych zgodna ze standardem NIST 800 – 88 (rewizja 1). To autorskie i bardzo nowoczesne oprogramowanie wymazuje dane z każdego nośnika w sposób trwały. Przy czym fizycznie nośnik nie zostanie zniszczony. Dzięki temu dysk można ponownie zastosować do zapisu kolejnych, zaktualizowanych informacji. Co ważne opracowana przez firmę HitITgroup metoda jest zgodna ze wszystkimi założeniami rozporządzenia o ochronie danych osobowych, powszechnie zwanego RODO. Oprogramowanie to używa się zarówno przy dyskach typu HDD, jak również SSD. Jest to gwarancja bezpieczeństwa dla każdej firmy, która chce trwale usunąć dane z dysków. Informatycy firmy Hit IT wystawią indywidualny certyfikat dla każdego dostarczonego dysku. Jest gwarancja utylizacji danych w sposób bezpieczny.

Właściciele firm powinni pamiętać, że obecnie usuwanie danych to konieczność. Dlatego warto zainteresować pełną ofertą wyspecjalizowanych firm z branży IT.

Źródło zdjęcia: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here