Wybieramy akumulator do zasilania i oświetlenia awaryjnego

UPS (ang. Uninterruptible Power Supply) to zasilacz awaryjny, który gwarantuje nieprzerwane dostawy prądu do urządzeń mających pracować bez żadnych przerw w trybie ciągłym. Do takich urządzeń i systemów zaliczamy między innymi piece, sterowniki, wentylatory, ale również pompy centralnego ogrzewania. Może on także obejmować oświetlenie czy system alarmowy. Żeby takie elementy działały nawet wówczas, kiedy widoczne są braki w dostawach prądu, należy zainwestować we właściwe moduły bateryjne do UPS. Sprawdzamy, jak wybrać akumulatory do zasilania awaryjnego.

Czym są zasilacze UPS?

Akumulator do oświetlenia awaryjnego, podobnie jak zasilania, jest niezbędny między innymi w szpitalach, bankach czy zakładach produkcyjnych. Jednak równie dobrze można na niego postawić we własnym domu. Jeżeli pojawi się przerwa w dostawie prądu, urządzenia elektryczne podłączone do baterii nie przestają pracować. Jednocześnie akumulator do alarmu i innych systemów chroni przed skokami napięcia. W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jaki akumulator do UPS będzie najlepszy.

Jaki akumulator do zasilania awaryjnego?

O tym, jak wydajne są akumulatory do zasilania awaryjnego, decyduje jego pojemność. Im jest on pojemniejszy, tym lepiej. Dzięki temu można do niego podłączyć większą liczbę urządzeń, które będą pracowały dłużej przy brakach w dostawie prądu.

Zwykle akumulator do alarmu oraz awaryjnego oświetlenia jest baterią wykonaną w technologii AMG. To baterie, które są najlepsze, jeżeli mówimy o dużym natężeniu prądu przez dłuższy czas. Oczywiście po dłuższym czasie akumulatory do zasilania awaryjnego można wymienić. Najczęściej taki obowiązek zachodzi co kilka lat. W zależności od potrzeb zasilacze do UPS mogą być akumulatorami 6 V czy 12 V.

Warto zauważyć, że akumulator do oświetlenia awaryjnego AMG to baterie w pełni szczelne, w których elektrolit znajduje się w separatorach z włókna szklanego. Nie ma możliwości wycieku elektrolitu. Oprócz tego można je stosować w pozycji pionowej oraz poziomej, a przy tym również w warunkach ekstremalnych. Jako że są to baterie bezobsługowe z jednokierunkowymi zaworami bezpieczeństwa (VRLA), są również bezpieczne w użytkowaniu, bez konieczności dolewania wody i konserwacji znajdującego się w nich elektrolitu.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że akumulatory do alarmu i oświetlenia awaryjnego gwarantują dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu. Mają one także wysoką wydajnością prądową, jeżeli mówimy o częstym rozładowaniu w krótkim okresie. Są również doskonałe w pracy cyklicznej, ale i buforowej, a więc nie ma nic dziwnego w tym, że tak chętnie są one wybierane na akumulatory do zasilaczy awaryjnych UPS.

Podsumowując, wydaje się, że nie ma obecnie lepszego rozwiązania na rynku na zasilacze do UPS. Bezsprzecznie, akumulatory do zasilania awaryjnego jako baterie AMG to dobry wybór w rozsądnej cenie. Oczywiście również w tym przypadku warto inwestować w akumulatory sprawdzonych producentów. Jedne z lepszych baterii w technologii żelowej i AMG dostarcza firma SSB Battery z Niemiec.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here