W obecnym czasie coraz częściej obserwuje się współprace robotów z człowiekiem, ludzie i roboty pracują wspólnie na różnych stanowiskach oraz liniach produkcyjnych. Są w pełni zautomatyzowane, jest to bardzo dobre rozwiązanie, bowiem w znacznym stopniu wspomagają i odciążają pracowników. Dzięki ich zastosowaniu możliwe jest wprowadzenie różnych procesów automatyzacji a tym samym zwiększenie produktywności. Współpraca człowieka z robotem jest dodatkowym elementem, który łączy w sobie jednocześnie umiejętności i doświadczenie człowieka z wydajnością i precyzją działania maszyny.
Współpraca człowieka i robota
Obecnie produkcja rozwija się bardzo szybko, z roku na rok prosperuje coraz lepiej, tym samym stanowi wyzwanie, jakie stoi przed branżą produkcyjną w niedalekiej przyszłości. Dlatego, aby praca mogła przebiegać w sposób sprawny, konieczne jest połączenie działania człowieka i maszyny. W ostatnim czasie w nowoczesnych fabrykach wykorzystuje się bardzo wiele automatycznych procesów produkcyjnych, które wykonywane są przez roboty i maszyny.
Zarówno człowiek, jak i roboty współpracujące posiadają bardzo wiele zalet. Człowiek poprzez posiadaną wiedzę, kreatywność oraz doświadczenie i inteligencję jest w stanie zapewnić bezproblemowy przebieg całego procesu produkcji, z zastosowaniem jak najwyższej jakości. Postęp technologiczny sprawił, iż oprócz robotów przemysłowych istnieją także roboty o wysokiej czułości, tak zwane koboty, które potrafią bezpośrednio i bardzo precyzyjnie współpracować z ludźmi na linii produkcyjnej.
Zalety robota współpracującego
Jeśli chodzi o zalety robotów współpracujących, jest ich naprawdę bardzo wiele: ułatwiają w znacznym stopniu pracę ludziom, mogą przejmować na siebie wykonywanie bardziej skomplikowanych zadań między innymi takich, które wymagają ciągłego wykonywania powtarzających się czynności.
Bardzo dużą zaletą jest również fakt, iż roboty nie potrzebują dużo miejsca, aby wykonywać swoją pracę, dzięki zintegrowanym układom sensorycznym umożliwiają pełną automatyzację bardzo szczegółowych prac montażowych. Są bardzo pomocne między innymi w przypadku zakładania zatyczek gumowych lub innych elementów, które są bardzo podatne na różnego rodzaju odkształcenia.
Roboty współpracujące wyposażone są w specjalne funkcje i udogodnienia, które potrafią zatrzymać pracę lub zredukować prędkość. Jest to bardzo pozytywne rozwiązanie, bowiem pozwala uniknąć odniesienia obrażeń.
Wspólne działanie człowieka i robota
Warto zaznaczyć, iż w zależności od danej sytuacji istnieje możliwość współpracy człowieka i robota w różnej bliskości. Można wymienić różne stopnie zaawansowania współpracy: współistnienie, w tym przypadku człowiek i robot współpracują bez barier, aczkolwiek nie dzielą się wspólną przestrzenią.
Kolejnym stopniem jest współpraca człowieka z robotem, która oparta jest na pracy w tej samej przestrzeni roboczej, w tym samym procesie wykonywane są różne zdania. Ostatni stopień to współdziałanie, w którym człowiek i robot współdziałają w jednej przestrzeni, jednocześnie wykonują różne zadania przy tym samym elemencie.
Wszystkie zalety robotów współpracujących są potwierdzone ich realną pracą z człowiekiem, przy odpowiedniej automatyce człowiek i robot mogą bez problemów dzielić się tą samą przestrzenią roboczą, dzięki temu praca jest szybka i skuteczna!
Artykuł powstał przy współpracy z Corobotics.pl |