Zaschnięty tusz to zmora użytkowników drukarek. Jest to problem dotyczący przede wszystkim urządzeń atramentowych, który wiąże się długą bezczynnością drukarki. Warto wiedzieć decydując się na zakup drukarki atramentowej, że należy jej używać regularnie, bo w innym wypadku odmówi współpracy w najmniej oczekiwanym momencie. Z artykułu dowiesz się, jak zapobiegać, a w dalszej kolejności – jak radzić sobie w takiej sytuacji.
Jak rozpoznać problem?
Zidentyfikowanie problemu związanego z zaschniętym tuszem w drukarce jest stosunkowo proste. Kaseta z atramentem, mimo, że praktycznie nieużywana nie drukuje w pełni swoich możliwości lub nie drukuje wcale. Na wydrukach pojawiają się nieregularne paski i zabrudzenia świadczący o kończącym się tuszu.
Taki wkład jest często zgłaszany na reklamację jako zepsuty, podczas gdy przyczyna problemu wynika z niewłaściwej eksploatacji urządzenia a nie wady produktu.
Pamiętaj o regularności
Urządzenia zasilane atramentem wymagają szczególnego traktowania. W odróżnieniu od drukarek laserowych, atramentówka nie może stać bezczynnie. Nieużywany wkład, który jest cieczą zastyga, uniemożliwiając drukowanie. Warto wiec zawczasu pamiętać o regularnym drukowaniem – korzystanie z urządzenia co najmniej raz w tygodniu będzie wystarczającą profilaktyką.
Niektóre drukarki mają wbudowany system automatycznego czyszczenia głowicy. To rozwiązanie w swoich produktach stosuje Brother, ułatwiając właścicielom urządzeń ich eksploatację. Posiadacze urządzeń innej marki mogą natomiast przeprowadzić taki zabieg w domowych warunkach.
Jak udrożnić zaschnięty tusz?
Warto zacząć od sprawdzenia oprogramowania drukarki. Te oprócz kontrolowania poziomu tuszu w kasecie, często umożliwia też uruchomienie procesu czyszczenia głowicy w różnym stopniu zaawansowania. Czynność ta trwa zaledwie kilka minut i może pomóc. Jeśli tak się nie stanie, można przeprowadzić samodzielne usunąć zaschnięty tusz z wkładu, jednak wymaga to dużej ostrożności.
Aby w domowych warunkach udrożnić zaschnięty atrament, należy delikatnie wyjąć kasetę drukującą z urządzenia i umieścić ją na minimum godzinę w płynie do udrożniania głowic lub kilka minut we wrzątku. Kartridż powinien być zanurzony głowicą do dołu nie głębiej niż na 3mm.Przy tej czynności trzeba bardzo uważać, by nie zamoczyć styków chipów, znajdujących się na kartridżu. Jeśli dostanie się do nich ciecz, istnieje bardzo duże ryzyko uszkodzenia drukarki. – przypomina Kacper Bajkowski, serwisant drukarek z firmy DrTusz. Skutecznie oczyszczona głowica powinna po przetarciu jej ściereczką zostawić ślad atramentu.
W zależności od modelu drukarki, zapchane dysze można udrożnić za pomocą strzykawki napełnionej płynem do czyszczenia głowic. W tym celu końcówkę strzykawki należy przedłużyć gumowy wężykiem i delikatnie zacząć wprowadzać płyn do każdego otworu głowicy, aż zamiast tuszu, zacznie z niego wypływać czysty płyn.
Jeśli żaden z powyższych sposobów nie zadziałał, konieczna może być wizyta w serwisie, gdzie wkład do drukarki zostanie poddany czyszczeniu ultradźwiękami lub zakup nowego tuszu. Warto jednak zapobiegać takim sytuacjom i przed wyborem drukarki mieć na uwadze zasady jej prawidłowej eksploatacji.
Artykuł został przygotowany przy współpracy ze sklepem DrTusz.pl |