W ostatnim czasie wzrosło znaczenie pracy zdalnej. Z jednej strony przymusowo, z drugiej jednak wielu pracodawców zauważyło korzyści z takiego systemu pracy. Kluczowym, lecz niestety często pomijanym krokiem jest zabezpieczanie urządzeń i sieci przed atakami ze strony hakerów. Jak ochronić home office antywirusem?
Zagrożenia podczas pracy zdalnej
Środowisko biurowe jest przystosowane do wykonywania zajęć służbowych i pozbawione jest rozpraszaczy. Dlatego zdecydowanie rzadziej dochodzi w nim do zniszczenia sprzętu biurowego. W domu natomiast kubek z kawą i niedokończone śniadanie, pies, kot czy dzieci mogą spowodować duże straty sprzętowe. Poza tym warto nierozerwalnie zestawić ze sobą home office i antywirus. Jak ochronić pracę zdalną, by nie martwić się o poufne pliki służbowe?
Przede wszystkim należy pamiętać o fizycznym zabezpieczeniu sprzętu. Chodzi np. o dbanie o czystość miejsca pracy, jedzenie w innym miejscu niż wykonywanie zadań służbowych, a także ochronę komputera przed osobami trzecimi. Zasadniczą sprawą jest powstrzymywanie się od udostępniania jednostki innym i wyłączanie go przy okazji przerwy. Poza tymi metodami istnieje jeszcze szereg zabezpieczeń cyfrowych, które warto zastosować.
Ochrona home office sprawdzonym antywirusem
Gdy te podstawowe zadania masz już za sobą, należy zająć się ochroną przed atakami z sieci. A jest to równie realne zagrożenie, co fizyczne uszkodzenie sprzętu. Może nieść za sobą konsekwencje finansowe w postaci kosztownego odzyskiwania plików czy przywrócenia dostępu do komputera. Wśród programowań dostępnych na rynku zabezpieczających home office jest antywirus od Bitdefender. Zawiera wiele skutecznych zabezpieczeń i narzędzi umożliwiających bardzo skuteczną ochronę miejsca pracy i domowej sieci.
Przede wszystkim jest to zabezpieczenie skrzynki mailowej. Podczas pracy zdalnej używa się jej wyjątkowo często a atakami, które są popularne w wiadomościach, są phishingi. Polegają na podszywanie się pod kogoś, kogo możesz znać, lub instytucje. Łudząco podobne logo lub forma sformułowania zapytania wraz z linkiem koniecznym do otwarcia mogą zmylić wiele osób i ściągnąć na służbowy komputer duże zagrożenie. Wyciek poufnych danych może kosztować firmę wiele pieniędzy.
Dlatego przede wszystkim zawsze warto korzystać tylko z firmowej skrzynki mailowej i nie udostępniać plików na swojej prywatnej skrzynce. Po drugiej korzystając z narzędzia Bitdefender, można skutecznie skanować wszystkie otrzymywane wiadomości, pliki i linki w nich zawarte. Daje to wysoką skuteczność przed atakami ze strony hakerów. Oprogramowanie to oferuje również skuteczną kontrolę rodzicielską, która pozwala na monitorowanie działań dzieci. Jest to szczególnie ważne, jeśli przechowuje się ważne pliki służbowe na komputerze prywatnym.
Podsumowując, home office i antywirus jest nierozłącznym duetem. Ważne, by wiedzieć, jak ochronić pracę zdalną przy użyciu takiego oprogramowania i dzięki temu zapewnić sobie spokojną pracę w warunkach domowych bez konieczności zamartwiania się o bezpieczeństwo firmowych treści.
Artykuł powstał we współpracy z BitDefender.pl |