Drony to urządzenia, które coraz częściej pojawiają się w naszej przestrzeni powietrznej. Używane są z chęcią przez osoby prywatne, także to młodsze – nastolatków a nawet dzieci. Chociaż wydają się stosunkowo proste w obsłudze, warto jeszcze przed zakupem zapoznać się ze wszystkimi zasadami bezpieczeństwa. W poniższym artykule znajdziesz kilka najbardziej praktycznych.
Przygotowania do lotu
Jeszcze przed pierwszym lotem warto skupić się na kilku praktycznych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa. Przede wszystkim powinniśmy bardzo dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia. Obecnie producenci zaopatrują instrukcje w wersje skrócone, które zawierają wszystkie potrzebne informacje w kompaktowej i możliwej do szybkiego przyswojenia wersji. Bezpośrednio przed lotem warto sprawdzić stan silników i śmigieł. Nie powinny one być popękane ani wygięte. Kiedy dron już wystartuje, powinniśmy wykonać test sterowania i tym samym upewnić się, że urządzenie działa tak, jak należy. Pomoże to uniknąć późniejszych wypadków.
Jak latać w okolicach zbiorników wodnych?
Drony latające nad zbiornikami wodny to świetna zabawa i możliwość zrobienia naprawdę fantastycznych zdjęć. Warto jednak zadbać o to, aby urządzenia były bezpieczne zarówno dla siebie, jak i dla otoczenia. Najważniejszą kwestią jest wyłączenie systemu VPS Lustro wody odbija światło, dlatego zmylone drony nadmiernie obniżają swój lot, a ostatecznie mogą nawet utonąć. Lot powinien obywać się minimum półtora metra nad wodą. Jeżeli planujesz lądowanie na wodzie, warto zaopatrzyć się w specjalne podwozie, które jest do tego przeznaczone. Poważnym zagrożeniem są warunki atmosferyczne – wiatr i fale, a także obiekty wizyczne – na przykład latarnie morskie czy statki lub łodzie. Lot powinien więc być bardzo przemyślany i poprzedzony dokładnym rozeznaniem w terenie.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Drony to bardzo kreatywne narzędzia, które dają nam wiele możliwości. Warto jednak pamiętać o podstawowych narzędziach oraz czynnościach, które pomogą nam zachować odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Przede wszystkim należy upewnić się, czy latanie dronem w planowanym przez nas miejscu jest w ogóle dopuszczalne prawnie. Można tego dokonać poprzez zainstalowanie odpowiedniej aplikacji. Przed rozpoczęciem lotu powinniśmy także poświęcić chwilę na upewnienie się, czy drony załapały połączenie z siecią GPS. To ona bowiem zapewnia im stabilność lotu. Bardzo istotna jest także wysokość powrotu drona. Zazwyczaj wynosi ona trzydzieści metrów. Jeżeli po osiągnięciu danej wysokości stracisz zasięg, dron będzie automatycznie zawracał do miejsca naszego położenia.
Jak widać, istnieje wiele sposobów na zachowanie bezpieczeństwa podczas lotów dronem. Zazwyczaj wystarczy poświęcić jedynie odrobinę czasu na sprawdzenie wszystkich procedur, preczytanie instrukcji i upewnienie się, że sprzęt nie uległ żadnemu uszkodzeniu. Szczególną ostrożność powinniśmy zachować podczas latania dronem nad zbiornikami wodnymi, ponieważ zagrożenie jest wówczas większe.
Artykuł powstał przy współpracy z MegaDron.pl |