Poprawa jakości aplikacji mobilnej z Firebase

[REKLAMA]

Masz genialny pomysł na aplikację mobilną? Skup się na zapewnieniu użytkownikom jak najlepszych wrażeń. Aż 62% odinstalowań aplikacji wynika z negatywnych odczuć podczas korzystania z niej, takich jak zawieszanie czy pojawiające się błędy. Dziś przyjrzymy się Firebase, czyli platformie wspierającej budowę aplikacji, która pozwala kompleksowo podejść do poprawy jakości infrastruktury.

Czego oczekują użytkownicy?

Wspomnieliśmy już, że sporo ponad połowa użytkowników po prostu usuwa aplikację ze swojego sprzętu, kiedy napotyka w niej na błędy. Z kolei osoby zadowolone z pobranej aplikacji, które decydują się na wystawienie jej maksymalnej oceny, aż w 73% zwracają uwagę właśnie na stronę technologiczną, chwaląc prędkość czy ogólnie user experience.

Nic dziwnego, że samo zbudowanie aplikacji nie jest przepisem na sukces. Konieczne jest nieustanne wyłapywanie błędów oraz dodawanie i usuwanie funkcji. Świetnym narzędziem, które pomoże sprawnie zadbać o jakość systemu jest Firebase.

Czym jest Firebase?

Firebase to platforma Google przeznaczona do tworzenia i rozwijania aplikacji mobilnych. Udostępnia ona usługi wspierające budowę infrastruktury i aplikacji, pozwala też testować jakość aplikacji. Mamy tu dostęp do narzędzi przeznaczonych do analityki, promocji aplikacji i angażowania użytkowników, dzięki czemu Firebase staje się platformą do zarządzania produktem od A do Z. Korzystając z pomocy Partnera Google, otrzymamy voucher w wysokości 500$, który pozwoli na wykorzystanie większych zasobów.

Firebase składa się z trzech filarów:

  • pierwszy jest przeznaczony do budowania aplikacji,
  • drugi pozwala na szerokie testowanie produktu, w tym przeprowadzanie testów A/B czy modyfikowania konfiguracji,
  • celem trzeciego filaru jest podniesienie jakości aplikacji.

Podniesienie jakości aplikacji z Firebase

Eliminacja błędów

Aby uchronić się przed nagminnie występującymi błędami, już na początku powinniśmy testować aplikację na urządzeniach reprezentatywnych dla naszej grupy odbiorców. Tutaj pomoże nam Firebase Test Lab, czyli infrastruktura do testowania aplikacji na Androida oraz iOS.

Test Lab przeprowadza automatyczne testy, podczas których robot przemieszcza się po całej aplikacji, symulując zachowanie użytkownika. Robot zagląda w każde miejsce, logując się do aplikacji czy udostępniając odpowiednie elementy znajomym. Na koniec Test Lab udostępnia nam kompleksowy raport uwzględniający ekrany, które odwiedził robot czy pojawiające się komunikaty błędów.

Naprawianie błędów

Firebase nie tylko zwraca naszą uwagę na słabe punkty naszej aplikacji, ale też pomaga je wyeliminować. W tym celu możemy skorzystać z Crashlytics, udostępniającego raport o awariach w czasie rzeczywistym. W jednym miejscu możemy prześledzić wszystkie informacje o błędach z aplikacji, niezależnie od liczby użytkowników. Stąd prosta droga do naprawienia błędów – dzięki raportowi dowiemy się, na jakich urządzeniach pojawiają się błędy, jakiego rodzaju są to crashe i kiedy zaczęły występować, co pozwoli prosto powiązać dany typ błędu z wersją aplikacji.

O autorze
Artykuł powstał we współpracy z Fly On The Cloud

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here