Co roku w lutym z inicjatywy Unii Europejskiej obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Organizatorzy zachęcają do korzystania z sieci jako ważnej zdobyczy cywlizacji, ale jednocześnie przypominają, że niebezpieczeństwa związane ze złośliwym oprogramowaniem czają się na każdym kroku i dlatego warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, by chronić urządzenia mobilne przed atakiem hakerów.
Oprócz sprawdzonej ochrony antywirusowej, ważne jest, aby na bieżąco przeprowadzać aktualizacje, sugerowane przez używaną przez nas przeglądarkę. Wydaje się to niewiarygodne, ale być może najlepszym narzędziem bezpieczeństwa dostępnym dla wszystkich użytkowników jest zwyczajna aktualizacja systemu. Hakerzy bezustannie wyszukują luki w systemie zabezpieczeń, a najnowsze wersje oprogramowania są tworzone właśnie po to, aby zapobiegać najnowszym wirusom.
Wtyczki i rozszerzenia przeglądarki
Główną zaletą przeglądarek jest to, że stały się platformą samą w sobie, a nie osobną aplikacją. Oferują tym samym możliwość instalowania rozszerzeń lub dodatków, które zwiększają możliwości samej przeglądarki. Zdecydowanie zalecane jest zainstalowanie wtyczki, która ostrzega użytkownika przed atakiem wyłudzającym informacje lub potencjalnym ryzykiem instalacji złośliwego oprogramowania przez aplikację.
Na przykład TrafficLight skanuje odwiedzane przez Ciebie strony pod kątem złośliwego oprogramowania i phishingu, aby uniknąć zagrożenia związanego z witrynami, na których doszło do naruszenia. Nie blokuje całej witryny, tylko potencjalnie szkodliwe elementy, co pozwala na swobodne wyświetlanie pozostałej zawartości strony. Dodatkowo oznacza złośliwe oprogramowanie oraz fałszywe witryny w wynikach wyszukiwania. Mozilla Firefox VPN to dodatek, który szyfruje dane przesyłane przez przeglądarkę zapeniając dodatkową wartwę bezpieczeństwa. VPN pozwala na wirtualną zmianę lokalizacji, dzięki czemu nasz adres IP jest niemożliwy do namierzenia przez cyberprzestępców.
Uwaga na fałszywe wiadomości
Hakerzy przeprowadzają coraz bardziej skomplikowane ataki, mogą na przykład wysyłać sms na telefon komórkowy ofiary, udając przedstawiciela banku albo firmy kurierskiej i zachęcając do otwarcia łącza, które wygląda identycznie jak prawdziwego dostawcy. Jeśli mamy podejrzenia co do prawdziwości linku, warto uprzednio sprawdzić adres URL czy pochodzi z domeny firmy, która rzekomo wysyła wiadomość.
Należy też uważać na tak zwane wyskakujące okienka. Jeśli ciągle widzisz wyskakujące reklamy i nowe karty, które nie znikają, strona główna lub wyszukiwarka zmienia się regularnie bez Twojej zgody albo niechciane rozszerzenia lub paski narzędzi ciągle wracają, być może na Twoim komputerze zostało już zainstalowane niechciane lub złośliwe oprogramowanie. Ważne jest, aby wszelkie oprogramowanie i pliki pobierać wyłącznie z oficjalnych i bezpiecznych witryn.
Przeglądarki posiadają funkcję, umożliwiającą znalezienie podejrzanych lub niechcianych programów na komputerze. Na przykład w przeglądarce Chrome, możesz ręcznie sprawdzić złośliwe oprogramowanie. Wystarczy wybrać opcję „Ustawienia”, następnie „Zaawansowane” i w sekcji „Zresetuj i wyczyść” kliknąć „Wyczyść komputer” i „Znajdź”. Jeśli zostanie wyświetlony monit o usunięcie niechcianego oprogramowania, wystarczy nacisnąć przycisk Usuń i wszelkie niepożądane programy zostaną usunięte. Może być wówczas wymagane ponowne uruchomienie komputera.