Czym są wirusy komputerowe?

[REKLAMA]

Każdy użytkownik komputera z pewnością przynajmniej raz słyszał o wirusach mogących zainfekować ich sprzęt. Warto zagłębić się w temat i dowiedzieć, czym są wirusy komputerowe, by w odpowiedni sposób ochronić swoje urządzenie. Zaniedbanie tej kwestii może niestety skończyć się utratą sprzętu lub jego kosztowną naprawą.

Co to jest wirus komputerowy?

„Wirusy” kojarzą się przede wszystkim z cząstkami infekującymi, które zagrażają zdrowiu ludzi, zwierząt – a nawet roślin. W przypadku wirusa komputerowego jest podobnie, z tym że rolę tejże cząstki odgrywa fragment kodu albo cały program, który bez świadomości właściciela sprzętu przedostaje się do systemu i sieje spustoszenie. Co więcej, wirusy komputerowe są „zakaźne” – ich głównym celem jest rozprzestrzenianie się wśród plików i urządzeń. Na samym początku roznoszenia się wirusa komputerowego można zauważyć spowolnioną pracę systemu lub połączenia z siecią, liczne wyskakujące okienka bądź reklamy czy znikanie plików.

Jak komputer może złapać wirusa?

Do zarażenia sprzętu dochodzi poprzez jego kontakt z zainfekowanym obiektem. Najczęściej wirusy komputerowe ukrywają się w programach, grach czy plikach pobieranych z nieznanych źródeł. Równie popularne jest atakowanie sprzętów poprzez wysyłkę maili zawierających szkodliwy załącznik. Wirusa można „złapać” także całkowitym przypadkiem, na przykład podpinając pendriva pod czyjś zakażony komputer, o którego zawirusowaniu nie mamy pojęcia, i przenosząc na niego już zainfekowane pliki. Gdy przerzucimy je następnie na swój sprzęt, z pewnością „zarazimy” go wirusem. Warto jednak pamiętać, że zawirusowanie komputera nie odbywa się automatycznie. Szkodliwy program będzie oczekiwał w uśpieniu do momentu jego uruchomienia: kliknięcia załącznika, otwarcia pliku czy włączenia programu.

Jakie są rodzaje wirusów komputerowych?

Przez lata rozwoju technologicznego wirusy stały się wyjątkowo liczną grupą. Ze względu na ich typ można podzielić je na następujące rodzaje wirusów komputerowych:

  • gnieżdżące – osiadające w sektorze rozruchowym dysku twardego,
  • pasożytnicze – wykorzystujące zainfekowany komputer do dalszego rozsiewania wirusa i zakażania innych sprzętów,
  • wieloczęściowe – łączą w sobie cechy dwóch lub więcej wirusów (hybrydy),
  • polimorficzne – mające zdolność do zmiany swojego kodu,
  • towarzyszące – kopiujące zainfekowany plik i uruchamiające ten „zarażony” w momencie, w którym użytkownik włącza działający,
  • makro – otwierający się w środowisku innego programu.

Czy wirusy komputerowe atakują tylko komputery?

Niestety, wirusy nie zagrażają wyłącznie komputerom. Programy atakujące coraz częściej infekują także smartfony i inne urządzenia mobilne, działające zarówno na systemie Android, jak i iOS.

Jak ochronić komputer przed zainfekowaniem wirusem?

Najlepszą i jedyną skuteczną ochroną komputera przed wirusami jest instalacja programu antywirusowego. Odpowiada on za skanowanie sprzętu w poszukiwaniu złośliwych programów, rozpoznawanie wirusów podczas ich „sprowadzania” przez użytkownika na komputer oraz usuwanie, zanim zdążą wyrządzić szkody w systemie. Nie warto rezygnować z tej ochrony – może zapobiec utracie wielu istotnych danych.

Artykuł powstał we współpracy z marken.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here