Oczywiście nikt z nas nie może mieć dziś problemu z zakupem komputera i powinien znaleźć sprzęt spełniający swoje wymagania oraz odpowiadający naszym potrzebom. Jednak komputer możemy też złożyć. W tym artykule przybliżamy najważniejsze elementy peceta, które musimy uwzględnić w kalkulacjach.
Procesor sercem komputera
Jeśli myślimy o komputerze, w pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na procesorze. To najważniejszy podzespół komputera, który ma wpływ na wydajność sprzętu. Wybierając procesor do komputera, musimy wziąć pod uwagę dwóch producentów jednostek centralnych od firm Intel oraz MAD. Ich oferta jest na tyle szeroka, że powinniśmy zaleźć podzespół do komputera służącego do pracy, jak również jednostki gamingowej.
Dobry komputer powinien mieć przynajmniej 4-rdzeniowy procesor, aczkolwiek najlepiej, kiedy ma on 8 rdzeni lub więcej. Zwróćmy też uwagę na częstotliwość taktowania i współczynnik TDP (klasa chłodzenia). Im wyższy współczynnik TDP, tym komputer jest wydajniejszy. Pamiętajmy jednak, że takie jednostki wymagają lepszego zasilacza i droższego układu chłodzenia.
Płyta główna
Płyta główna to element, na którym montuje się wszystkie podzespoły komputera. Znajdują się na niej gniazda procesora, karty pamięci, karty graficznej czy pamięci RAM. Znajdziemy tam również złącza dysków twardych oraz napędów, a także porty do myszki czy klawiatury. Najważniejsze, aby płyta główna była kompatybilna z elementami, które będą tworzyć nasz komputer.
Karta graficzna
Jeśli składamy komputer do gier, karty graficzne są kluczowym elementem naszego peceta. Poza tym na dobre karty muszą postawić osoby, które budują komputer do pracy jako grafik komputerowy czy montażysta filmów i zdjęć.
Pośród producentów kart powinniśmy się skupić na produktach dwóch firm – AMD oraz NVIDIA.
Co jeszcze jest nam niezbędne, aby złożyć komputer?
Oczywiście powyższe elementy nie wystarczą, aby złożyć komputer. Poza tym musimy uwzględnić pamięć RAM. Minimum dla naszego komputera to 8 GB pamięci RAM. Najpopularniejszym i stosunkowo nowym standardem jest DDR4.
Potrzebujemy także pojemnego i wydajnego dysku twardego, na którym zapisywane są wszystkie pliki. Możemy tutaj postawić na dysk twardy HDD oraz SSD. Ten pierwszy jest tańszy, aczkolwiek powinniśmy celować w dyski SSD, które są szybsze w zakresie przesyłu danych.
Bardzo ważnym elementem, o którym często nie pamiętamy, jest też wentylator. Odpowiada on za chłodzenie peceta. Pamiętajmy, że komputer wytwarza bardzo dużo ciepła, a więc jego chłodzenie jest niezbędne. Chłodzone muszą być między innymi procesor oraz karta graficzna. W innym wypadku łatwo o przegrzanie i awarię komputera.
Nie zapominajmy też o karcie dźwiękowej. W zależności od wyboru i potrzeb możemy zainwestować w kartę zintegrowaną z płytą główną lub osobny element, który jest podpinany zewnętrznie przez port USB. Na końcu przejrzyjmy też monitory, które są dziś bardzo bogate pod kątem wymiarów, ale też jakości odtwarzanego obrazu.
Oczywiście składanie komputera jest nie lada wyzwaniem. Jeśli nie wiemy, jak się za to zabrać, warto zlecić to specjaliście, ewentualnie kupić gotowy i już złożony komputer. Niezależnie od wariantu warto stawiać na wysokiej jakości produkty od renomowanych producentów. Rzecz jasna zwykle kierujemy się też ceną, dlatego należy szukać identycznych producentów w sklepach, które oferują najatrakcyjniejszą cenę. Tutaj bezcenne są porównywarki cenowe (np. Ceneo).