Coraz więcej mówi się ostatnio o systemie pracy zdalnej. Wydaje się, że wiele firm będzie z niego korzystać, a przynajmniej wdroży system hybrydowy (praca częściowo w domu, częściowo w biurze). Skoro coraz częściej pracujemy w domu, czy nie lepiej zainwestować w tańszy komputer stacjonarny od droższego (o tych samych parametrach) laptopa? Sprawdźmy!
Komputer stacjonarny – kiedy postawić na PC-ta?
Jeśli wybieramy komputer do pracy, w pierwszej kolejności musimy ustalić, kto będzie z niego korzystał. Jeżeli, jak w temacie – pracujemy stacjonarnie w domu, wielokrotnie możemy wybrać tradycyjny komputer, który dziś kojarzy się przede wszystkim z branżą gamingową.
Jednak dobre komputery o wysokiej mocy i doskonałych parametrach – zwłaszcza graficznych – są też bezcenne na wybranych stanowiskach i zawodach. Na pewno taki komputer docenią graficy komputerowi czy analitycy. Nie potrzebują oni sprzętu mobilnego, gdyż pracują stacjonarnie – w domu lub biurze. Liczy się dla nich moc i wydajność komputera.
To ważne, ponieważ PC-ty są prostsze w konfiguracji. Dzięki temu łatwiej dopasować je do indywidualnych potrzeb i wymagań dla określonego stanowiska pracy czy zawodu. Poza tym komputery stacjonarne są łatwiejsze w rozbudowie. W zasadzie nie ma problemu, aby unowocześnić komputer przez kości pamięci czy nowe podzespoły. W przypadku laptopów, choć również jest to możliwe, wymaga zdecydowanie więcej zachodu.
Warto w tym miejscu zauważyć, że obecnie komputery przenośne wcale nie muszą być dużymi skrzyniami, które ledwo mieszczą się pod biurkiem. Są one dostępne w coraz mniejszych i atrakcyjniejszych konstrukcjach, często niewiele większych od komputerowej myszki. Oczywiście mówimy o samej skrzyni, gdzie mieści się płyta główna i inne podzespoły. Dla komfortowej pracy grafików czy analityków, ale też urzędników czy księgowych potrzebny jest też dobry monitor.
Laptop jako narzędzie pracy dla handlowców
Bezsprzecznie największą zaletą komputerów przenośnych – laptopów i notebooków – jest mobilność. Dlatego ten rodzaj komputera będzie przydatny dla przedsiębiorców oraz pracowników, którzy pracują mobilnie – na przykład przedstawicieli handlowych czy osób odbywających częste podróże służbowe. Dla takich osób laptopy są niezbędnym narzędziem pracy.
Najważniejsze, aby zapewniały one stały dostęp do sieci. Nie muszą natomiast mieć wyśrubowanych parametrów. Wystarczy, że komputer przenośny pozwoli na płynne odtworzenie prezentacji – na ekranie laptopa lub po podłączeniu do rzutnika.
Wybór właściwego narzędzia pracy – komputera stacjonarnego lub laptopa – jest więc zależny od indywidualnych wymagań i potrzeb pracownika, ewentualnie przedsiębiorcy. Oba produkty mają swoje wady i zalety.
Zwłaszcza dla pracowników, którzy pracują na zaawansowanych programach graficznych, lepsze będą komputery stacjonarne. Poza tym PC-ty lepiej zabezpieczają dane cyfrowe na dysku. Laptopy to natomiast możliwość pracy zdalnej z każdego miejsca, gdzie mamy dostęp do sieci. A Ty, jakie narzędzie do pracy wybierzesz – komputer stacjonarny, a może laptop?