Ile kosztuje dobry dysk twardy

Praktycznie każdy dzisiaj posiada w domu już komputer. To co jeszcze kilkadziesiąt lat temu było przeznaczone jedynie dla specjalistów stało się urządzeniem ogólnodostępnym i używanym przez wielu ludzi codziennie nie tylko do pracy, ale również dla zabawy.

Wielu ludzi korzysta nadal z komputerów stacjonarnych, które jednak zostały wyparte przez komputery przenośne bardzo mocno w ostatnich latach. Jedną z ciekawych zalet jednak komputera stacjonarnego jest łatwość w wymianie jego podzespołów, takich jak chociażby dyski twarde. Dzięki temu, że praktycznie cała czynność ogranicza się do odpięcia i wpięcia kabla zasilania i kabla do przesyłu danych do nowego urządzenia, praktycznie każdy sobie z tym radzi. W laptopach jest to nieco trudniejsze zadanie, ale również nie wymaga w przypadku wielu osób wizyty u specjalisty.

Ceny jakie trzeba zapłacić za dobre dyski twarde również w ostatnich latach poszybowały w dół. Na dodatek dość znacząco. Oczywiście przy okazji wzrosły jednocześnie parametry takich dysków. Najważniejszymi parametrami jest oczywiście pojemność, ale także ilość bitów, która odpowiada za prędkość przesyłu danych z dysku na dysk, oraz wewnątrz jednego dysku. Zdecydowanie warto zwrócić na to uwagę. Przyznać trzeba, że rozwój w tej branży jest niesamowity i wiele osób korzysta w swoich domach z dysków o rozmiarach niebotycznych czyli kilka terabajtów. Postęp jaki dokonał się w dziedzinie takiej jak dyski twarde w ostatnich kilkunastu latach jest wprost oszałamiający. Od prostych i banalnych urządzeń magnetycznych przeszły one niezwykle długą historię, by stać się niesamowicie bezpiecznymi urządzeniami do przechowywania danych. Systemy RAID, w które są one wyposażane są również dzisiaj dostępne do domowych zastosowań równie łatwo co w najlepszych serwerowniach na świecie. System ten umożliwia nie tylko pojedynczy zapis danych, ale równoczesną ich ochronę w jeden z wybranych przez siebie sposobów – kopiując na inną część dysku, albo też na dysk zewnętrzny. To właśnie na tym systemie często opierają się dyski twarde w wielu dużych firmach gdzie stoją olbrzymie serwery.

Dzisiejsze dyski twarde to ogromna pojemność, niezwykle szybki przesył danych, oraz niezwykle niska jak za takie parametry cena. Zdecydowanie możemy sobie do zastosowań domowych pozwolić nawet na zakup kilku terabajtów miejsca, co jeszcze kilkanaście lat temu byłoby nazwane raczej informatycznym science fiction. Nowoczesne laptopy i komputery stacjonarne są wyposażane w tak ogromne dyski twarde właśnie. To doskonale, bowiem zapełnienie takiego dysku zajmuje całe lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here