Maszyna nowa, używana czy odbudowa maszyn?

Decydując się na zakup maszyny budowlanej, kolejowej, drogowej czy rolniczej, trzeba mierzyć się z wieloma trudnościami. Sytuacja na rynku nie jest najlepsza. Ceny rosną, a pandemia tylko pogorszyła sytuację. Jeśli chce się kupić sprzęt od dealerów Volvo, CAT czy JCB wydanie mnóstwa pieniędzy będzie pewne. Zawsze istnieje alternatywa, czyli maszyny używane. Jednak i w tym przypadku sytuacja nie przedstawia się pomyślnie. Długi czas na przeglądanie ofert i wybór odpowiedniej maszyny, do tego ryzyko, że zakup mimo początkowych pozytywów przyniesie dodatkowe wydatki. Nawet maszyny używane w dobrym czy bardzo dobrym stanie mogą kosztować bardzo dużo, jednocześnie nie dając stuprocentowej pewności, że wszystkie podzespoły są sprawne. Wyjściem z tej niekomfortowej sytuacji może być opcja trzecia, czyli odbudowa maszyn. Nie jest ważne, czy to koparka, minikoparka, spychacz czy ładowarka – odbudowa maszyn przeznaczona jest dla sprzętu o różnym przeznaczeniu i bez względu na jego markę.

Odbudowa maszyn – jak to wygląda?

Odbudowa maszyn budowlanych, rolniczych, górniczych, drogowych czy kolejowych przebiega w podobny sposób. W halach Volvo, CAT, JCB czy Liebherr pierwszym etapem są oględziny. W ich trakcie mechanicy sprawdzają maszynę pod kątem widocznych usterek i wycieków z układów hydraulicznych. Ich wczesne zlokalizowanie pozwoli po demontażu maszyny na szybszą naprawę uszkodzonych części. Kiedy sprzęt zostaje rozebrany, każdy silnik, pompa i rozdzielacz są dokładnie sprawdzane. Mechanicy regenerują elementy lub wymieniają je na nowe. Wymianie zostają również poddane składowe wnętrza kabiny. Wieloletnia eksploatacja zużywa manetki, dźwignie i tapicerkę, dlatego, aby operator mógł faktycznie poczuć się podczas pracy jak w maszynie prosto z fabryki, zostają one wymienione na nowe.

Kolejnym etapem odbudowy maszyn budowlanych, drogowych, kolejowych czy rolniczych jest montaż. Kiedy części są skompletowane, mechanicy składają sprzęt. Starają się przy tym dokładnie spasować elementy, aby podczas pracy nie wystąpiły poważne uszkodzenia, a mechanizmy nie zużywały się za szybko. Nie zawsze jednak wszystko idzie zgodnie z planem. Aby wykryć niedociągnięcia, maszyna poddawana jest testowi. W jego trakcie mechanicy wykrywają potencjalne niedopatrzenia. Jeżeli takie wystąpią, są natychmiast usuwane. Tak przygotowaną koparkę, minikoparkę czy ładowarkę oddaje się w ręce operatora. Ten sprawdza, jak maszyna zachowuje się w pracy, czy jest wygodna i wydajna oraz jak działa przy dużym obciążeniu. Jeżeli nie zgłosi uwag, maszyna zostaje oddana klientowi, który zlecił odbudowę.

Główne zalety odbudowy maszyn

Odbudowa maszyn budowlanych, drogowych i kolejowych cieszy się coraz większą popularnością. Składa się na to wiele czynników. Przede wszystkim cena. Jeżeli zakup nowej maszyny spędza nam sen z powiek, a ryzyko zakupu używanej maszyny w złym stanie jest zbyt duże, odbudowa jest najlepszym wyjściem. Cena generalnego remontu nie będzie aż tak wysoka, a do tego będziemy mieli pewność, że koparka, minikoparka czy ładowarka wróci w stanie wręcz fabrycznej nowości. Czas również jest istotną kwestią. Oczekiwanie na dostarczenie nowego sprzętu jest niekiedy bardzo długie, dochodzi nawet do sześciu miesięcy. To oznacza stracony sezon i pieniądze. Odbudowa maszyn budowlanych, kolejowych czy rolniczych nie zajmie tyle czasu, co przełoży się na brak ryzyka utraconego sezonu. Dodatkowo mamy pewność co do odbudowywanego sprzętu. Mając z nim styczność przez kilka lat, wiemy, że był wydajny i niezawodny. W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o zaniżaniu jakości i wydajności nowych maszyn. Mając na stanie kilkunastoletni sprzęt, mamy pewność, że po generalnym remoncie będzie służyć kolejne dekady.

Odbudowa maszyn budowlanych, drogowych, kolejowych czy rolniczych jest przeznaczona dla osób, które nie są nastawione pozytywnie do nowych produktów i uważają, że te sprzed dekady są o wiele trwalsze. Dodatkowo nie daje ryzyka i poczucia straconego czasu oraz pieniędzy, więc po zleceniu dobudowy możemy spać spokojnie.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here