Jak działają bazy danych?

W dobie komputerów, Internetu i całkowitej automatyzacji, posiadanie wiedzy informatycznej jest nie lada zaletą. Świat coraz bardziej staje się mobilny.
[REKLAMA]

Oprócz całkowitego oddania sprawy w ręce fachowców, warto samemu zainteresować się tematem. Kto wie, kiedy wiedza może nam się przydać. Nagle poczujemy żyłkę informatyczną i zechcemy zaistnieć w tej dziedzinie lub też naszemu chłopakowi czy dziewczynie będziemy chcieli zaimponować. Wtedy olśnimy ich naszą nieprzeciętną wiedzą.

Czy zastanawialiście się co to są i do czego służą bazy danych? Wszędzie, gdzie mamy do czynienia z dużą ilością informacji zastosowanie znajdują właśnie te miejsca na serwerze. Portale internetowe, sklepy internetowe, które zawierają katalogi produktów, towarów, czy też ofert, a także opisy i zdjęcia zazwyczaj udostępniają dane przechowywane w bazach danych. Dlatego też trudno wyobrazić sobie działanie serwisu bez wykorzystania tej technologii.

Podstawowym ich zastosowaniem jest zbiór informacji o użytkownikach, np. portalu społecznościowego. Tutaj jako podstawowe można wymienić: login, hasło, e-mail i te bardziej zaawansowane: wejścia na stronę danego użytkownika, jego poczynania na stronie i właściwie wszystko co sobie można wyobrazić. Bazę danych można porównać z książką telefoniczną, gdzie każda litera od której zaczyna się nazwisko to tabela, a każdemu nazwisku w tej tabeli przyporządkowuje się dodatkowe informacje tj. adres i telefon. Właśnie tam przechowywane są wszystkie nasze informacje. Dzięki temu, mamy stały dostęp do naszych ważnych rzeczy. Dodatkowo czynnikiem ułatwiającym pracę z bazą danych MySQL jest pakiet phpMyAdmin, poprzez które możemy zarządzać bazą danych jak i podglądać każdą jej tabelę, edytować ją, usuwać, dodawać, czyścić.

Baza danych MySQL to najchętniej używana baza danych z otwartym dostępem do kodu źródłowego. Jest wykorzystywana do tworzenia niedrogich i skutecznych, skalowanych, wbudowanych aplikacji baz odanowych w sieci. Przy tworzeniu portali WWW wykorzystujących bazy danych wymagana jest instalacja odpowiedniego oprogramowania. Oprócz serwera stron WWW oraz PHP, czyli języka skryptowego służącego do tworzenia stron internetowych konieczny jest serwer bazy danych. Strony nie korzystające z tego typu przechowalni, czyli działające na samych plikach mogą być tylko prostymi stronami, zawierającymi same informacje. Taka strona ma bardzo ograniczone zastosowanie, skupia się głównie na mało zmiennej informacji.

Dobrze zoptymalizowana baza danych to kluczowy element naszej strony internetowej czy e-sklepu. Pamiętajmy, że to od niej zależy w jaki sposób będą przechowywane ważne informacje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here